F Tipi Cezaevi Nedir?

F Tipi Cezaevi Nedir?

F Tipi Cezaevi Nedir?

F Tipi cezaevleri, Cezaevi türleri arasında en yüksek güvenlikli cezaevleri arasında ilk sırada yer alır. Türkiyemizde toplam 10 tane F Tipi Cezaevi mevcuttur. Filmlere konu olan Alcatraz cezaevi de F tipi cezaevidir. Çok az farklı olsada F Tipi cezaevlerinde E tipinde olduğu gibi tutuklu veya hükümlülerin koğuşlarından çıkması söz konusu değildir.  Burayı Tıklayarak F tipi cezaevini gezen bir gazetecinin tespitlerini izleyebilirsiniz.

1- Oda Sistemi Nasıldır?

F Tipi Cezaevleri 1-2 veya 3 kişilik 15 - 50 metrekare alandan oluşur. Yine E Tipi cezaevlerinde olduğu gibi tek yada çift katlı olup her koğuşun kendi havalandırması yani bahçesi vardır. Ancak bu bahçeleri evinizdeki bahçeler gibi hayal etmeyin. Geniş bir kuyudan farksızdır. Güneş gün içinde çok kısa kalır bu alanda. Bahçe kapısı yine cezaevi personeli tarafından sabah açılır ve akşam kilitlenir. Bahçelerde zaman geçirirken diğer yan koğuşlarda kalanlarla sesli konuşmak suretiyle iletişim kurulabilir. Eksik malzeme varsa komşu dayanışması yapılabilir.  Tuz sigara vs gibi. Aslında tabi bu tür durumlar yasaktır yasaklar böyle delinir. 

Yatakhane ve Yemekhane olarak daima tek kişilik olsun çifft kişilik olsun tüm koğuşlarda ayrıdır. Filmlerde gördüğünüz gibi yataklı alanlarda yeme içme olmaz. Her sabah 8 ve akşam 8 de cezaevi personeli sayım yapar. Bu sayımlar esnasında kapı önü veya yemekhanede hazır olmak gereklidir. Bir tuvalet hastalık vs herhangi bir nedenle sayımda bulunmayanlara gerçekten personel çok büyük bir tepki gösterir. 

Odalarda yemek yapılmaz. Çay demleme mümkündür. Salatalık malzeme almak mümkündür. Ancak pişirilecek sebze olmaz hem yasak hem pişirmek için ocak imkanı yoktur. Herkesin kendine özel metal dolabı mevcuttur. Dolaplarda yiyecek bulundurulmasına izin verlmez aslında ama bu kural sıklıkla çiğnenir. Çamaşır makinası yasaktır. Her koğuşta buzdolabı ve televizyon bulunur. Maddi durumunuz iyiyse kendiniz bir televizyon alabilirsiniz. Maddi durumunuz iyi değilse cezaevi idaresi size TV imkanı sağlayacaktır. Özel yayın bağlatıp maçları seyredebilirsiniz. 

F Tipi Cezaevlerinde genellikle demir kapılar nedeniyle çok gürültü olur. Bazen kulaklarınıza tıpaç yapmak zorunda bile kalabilirsiniz. Sıcak su haftanın bazı günlerinde kısa süreliğine verilir. Bu zaman dilimi size önceden bildirilir. Normal su cezaevinin durumuna göre kesintili verilir. Günde 1 saat 2 saat gibi. Tuvalet ihtiyacı için suyu plastik kaplarla depolamak zorundasınız.

F Tipi Cezaevlerinde kalan mahkumlar E Tipi Cezaevlerinde olduğu gibi cezaevi içinde çalışamazlar. Bu nedenle yemek idare tarafından sağlanır. Her sabah ekmekçi ekmeği dağıtır. kişi başı üç tanedir. Üç öğün ekmek sabah bırakılır. Yine diğer cezaevlerinde olduğu gibi haftada bir gün kantin günüdür. Kantin listesinden seçtiğiniz ürünler size getirlir. F Tipi Cezaevinde kalan çoğu mahkum bu tip cezaevlerinin çok soğuk olduğundan şikayet ederler.

Mektup alıp gönderebilirsiniz. Bir kısıtlama yoktur.

f tipi cezaevi cezaevine mektup mektup gönder mektup yaz online mektup, cezaevi          f tipi cezaevi cezaevine mektup mektup gönder mektup yaz online mektup, cezaevi

 

2- F Tipi Cezaevinde Hangi Suçları Kapsar?

F Tipi cezaevlerinde genellikle adli suçlar kalmazlar. Özellikle siyasi suçlar ve terörle bağlantılı suçlardan tutuklanan yada hüküm giyen kişiler kalırlar. 

3- F Tipi Cezaevleri Listesi

1. Adana F Tipi Cezaevi   Adresi : Dağcı Ceyhan Yolu 17 KM Yüreğir - Sarıçam - Adana web sitesi inin Tıklayın  

2. Sincan F T ipi Cezaevi  Adresi : Ceza İnaz Kurumları Kampüsü, Yenikent- Sincan - Ankara  web sitesi için Tıklayın

3. Bolu F T ipi Cezaevi  Adresi : Kuruçay, Şehit Ümit Çetingöz Sokak  No: 8 14030  Merkez - Bolu wweb sitesi için Tıklayın

4. İmralı F Tipi Cezaevi  Adresi : 16710 Karacabey -  Bursa web sitesi için Tıklayın 

5. Edirne F Tipi Cezaevi Adresi : Avarız Köyü Yolu 7 KM, 22130 Merkez - Edirne web sitesi için Tıklayın

6. İzmir F Tipi Cezaevi Adresi : Kırıklar, 35390 Buca - İzmir web sitesi için Tıklayın

7. Kırıkkale F Tipi Cezaevi Adresi : 71460 Karaahmetli - Bahşili - Kırıkkale  web sitesi için Tıklayın 

8. Kocaeli F Tipi Cezaevi Adresi . Akçakese İzmir Kandıra Yolu, 41600 Kandıra - Kocaeli web sitesi için Tıklayın

9. Tekirdağ F Tipi Cezaevi  Adresi : Güzdüzlü Muratlı Yolu 13. KM 559100 Süleymanpaşa - Tekirdağ web sitesi için Tıklayın

10. Van F Tipi Cezaevi Adresi : Erciş Yolu Üzeri 2. KM Merkez - Van web sitesi için Tıklayın

Bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre muhtemelen bir yakınınız cezaevinde olabilir. Yapabileceğiniz en güzel şey Web sitemiz üzerinden postaneye gitmeden Mektup ve bol bol Resimler gönderin. Onların Faceleri İnstagramları Tiktokları yoktur. Onlar sıkıldıkça mektupları açar okurlar. Fotoğraflara bakarlar. Yine imkanınız varsa web sitemiz üzerinden göndereceğiniz mektuba  Kitaplar ve Kartpostalda ekleyebilirsiniz.